Nowe znaczy bardziej efektywne - piły formatowe

02-12-2011 Artykuły prasoweAtila
Atila Delta Classic - w trakcie pracy

Dzięki wymianie pilarki i okleiniarki zakład stolarski Tadeusz Kuźma zwiększył efektywność pracy. Nowe urządzenia firmy Atila pozwoliły zredukować przestoje i przyspieszyć produkcję.Tadeusz Kuźma z Korytowa koło Żyrardowa prowadzi zakład stolarski zajmujący się cięciem i okleinowaniem płyt. W jego firmie pojawiły się jednak problemy wynikające ze zużycia maszyn.Koszty generowane przez pilarkę firmy Rema oraz okleiniarkę Brandt KDT zaczęły być niewspółmiernie wysokie w stosunku do ich wartości. – Maszyny sprawiały coraz więcej kłopotów – informuje Tadeusz Kuźma. – Jakość cięcia i okleinowania na ponad 10-letnich urządzeniach zaczynała pozostawiać wiele do życzenia. Przestoje związane z ich naprawą lub przezbrajaniem stawały się coraz dłuższe. W tej sytuacji właściciel zakładu zdecydował się na zakup nowych urządzeń: pilarki formatowe Atila Delta Classic oraz okleiniarki Atila 508, które dostarczyła firma ITA. Inwestycja pozwoliła na zwiększenie efektywności pracy. Przyjrzyjmy się bliżej tym maszynom. Solidna pilarka

Solidna pilarka
Pilarka formatowa Atila Delta Classic to maszyna o solidnej konstrukcji i szerokim stole przesuwnym. Urządzenie posiada dwa silniki: jeden dla podcinacza, drugi dla piły głównej. Napęd przenoszony jest za pomocą standardowych pasków klinowych. Szerokość cięcia prawej przykładnicy do 1300 mm ustawiamy ręcznie; po zdemontowaniu możliwe jest cięcie nawet 1400 mm. W wypadku cięcia listew o niewielkiej szerokości, przykładnicę prawą możemy obrócić o 90 stopni; umożliwi to pracę bliżej tarczy. Pilarka posiada też funkcję odchyłu przykładnicy lewej, mocowanej na wózku. Na głównej przykładnicy zamontowano, niewrażliwe na pył i wibracje, czytniki długości cięcia oraz jego kąta. Elementy przeznaczone do cięcia można szybko i bezpiecznie zamocować za pomocą docisku mimośrodowego. Szeroki (395 mm podparcia, 425 mm przekroju) i stabilny wózek pilarki prowadzony jest za pomocą systemu prętów. Dzięki temu „bieżnia” jest niepodatna na zanieczyszczenie pyłem i uszkodzenie. Standardowa długość wózka to 3200 mm, ale wózek jest też w stanie wykonać ruch na długości ok. 3500 mm. Dużym ułatwieniem jest możliwość zamontowania piły o średnicy 400 mm bez konieczności zdejmowania podcinacza. Pilarka umożliwia cięcie drewna litego i pakietów płyt o maksymalnej wysokości 127 mm lub 85 mm przy pochyleniu 45 stopni. Silnik o mocy 5,5 kW gwarantuje, że cięcie będzie płynne. Sterowanie pracą piły odbywa się za pomocą dwóch pulpitów. Pierwszy został zamocowany na korpusie maszyny. Drugi, ruchomy, umieszczony na wózku maszyny, znajduje się zawsze „pod ręką”.

Dokładna okleiniarka
Okleiniarka Atila 508 przystosowana jest do okleinowania elementów prostoliniowych wykonanych z typowych materiałów: MDF, płyty wiórowej okleinowanej lub rewna litego. Urządzenie umożliwia nanoszenie obrzeży z melaminy, ABS, PVC, forniru oraz doklejek z masywu lub melaminy. Maksymalna grubość elementu do okleinowania wynosi 40 mm, natomiast obrzeża – 3 mm. W zakładzie Tadeusza Kuźmy okleinowane są głównie płyty melaminowane przy użyciu obrzeży PVC oraz melaminy o rubościach 1-2 mm. Sporadycznie pojawiają się zamówienia okleinowania płyty fornirem lub doklejką. Okleiniarka wyposażona została w cztery agregaty: kapówek z podwójnymi silnikami (tnący prosto lub pod kątem), agregat frezowania poziomego prosto lub z promieniem, pracujący na kopiałach pionowych i poziomych, agregat cykliny promieniowej do uszlachetniania powierzchni i eliminacji możliwych do pojawienia się na niektórych obrzeżach śladów po frezach oraz agregat polerek z natryskiem płynu.Prędkość posuwu w urządzeniu wynosi 10 m/min. Okleiniarkę wyposażono w zbiornik na kleje EVA w granulkach, wałek klejowy z regulacją wydatku oraz pneumatycznie regulowane rolki dociskowe obrzeża. Wyłącznym dystrybutorem w Polsce urządzeń firmy Atila jest ITA. (aut. Rafał Mikołajczak)

  • Zakupiona rowniez oklainiarka Atila 508
  • Tadeusz Kuzma - wlasciciel zakladu stolarskiego
  • Pilarka formatowa - Atila Delta Classic
  • Okleiniarka jednostronna -  Atila 508